YouTube Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?

Youtube Studio Nasıl Kullanılır?

Dijital çağın gerektirdiği çalışma prensiplerine ayak uydurmak için artık yazılı medya yerine daha çok görsel medya tercih edilmeye başlandı. Bununla birlikte bir veya birden fazla konuyu anlatmak için gerek kişisel olsun gerekse kurumsal şirketler Youtube kanallarını oluşturarak çeşitli videolar oluşturuyorlar.

Youtube üzerinde kanal kurarak videolarınızı yayınlamak için Youtube Studio’ya hakim olmanız gerekiyor. İşte tam bu noktada, ‘’Youtube Studio Nasıl Kullanılır?’’ sorusu akıllara geliyor.

Bu içeriğimizde size Youtube Studio Rehberi olmayı amaç edindik ve bunu yalın bir dille anlatmayı hedefliyoruz. Bu içeriğimizi okuduktan sonra Youtube Studio’nun temel prensiplerini ve kullanımını az çok öğrenmiş olacaksınız.

Youtube Studio ile Neler Yapabilirsiniz?

Youtube Studio’yu oluşturmuş olduğunuz kanalı yönetmek için bir oda gibi düşünebiliriz. Kanalınıza ait tüm düzenlemeleri bu odadan yapabilirsiniz. Youtube Studio, kolay bir yönetim sergilemenize imkan sunar. Ayrıca Youtube Studio ile İş Ortaklığı Programı dahilinde para kazanabilirsiniz.

Youtube Studio ile neler yapabilirsiniz?

• Kanalınızın genel ayarlarını yönetebilirsiniz.
• Video yükleyebilir, yüklemiş olduğunuz videoları yönetebilirsiniz.
• Canlı yayın akışlarını yönetebilirsiniz.
• Videoların detaylı analizlerini görebilirsiniz.
• İçerik yorumlarını görüntüleyebilir ve cevap verebilirsiniz.

Youtube Studio’da Neler Yer Alır?

Youtube Studio, Youtube içerik üreticilerinin kanallarını daha kolay bir şekilde ve tek çatı altından kontrol etmelerine olanak tanır. İçerik üreten her kanal sahibinin mutlaka kullandığı Youtube Studio’nin içerisinde birden fazla araç yer almaktadır.

Youtube Studio içerisinde yer alan bazı araçları -alfabetik olarak- şöyle sıralayabiliriz:

Altyazılar: Oluşturduğunuz videolara altyazı ekleme imkanı sunan bölümdür.
Analytics: Kanalınızın genel performansını ölçmek için bazı veriler sunan araçtır. Analytics’in Yorumlar ve Bahsetmeler kısmında, Yorumlar kısmına girdiğinizde içeriklerinize gelen tüm yorumları görebilirsiniz. Bu menü, cevaplara mesaj yazmanıza da olanak sağlar. Öte yandan Bahsetmeler kısmında ise diğer içerik üreticilerinin kanalınızdan bahsettiği yorumları görebilirsiniz.

Çalma Listeleri: Bu kısım, daha önce oluşturulan çalma listelerinizi düzenlemeye ya da yeni çalma listeleri oluşturmaya yarar.
İçerik: Kanalınızda oluşturduğunuz video ve canlı yayınlara dair bilgi edinmenizi sağlayan bölümdür.
Kontrol Paneli: Youtube üzerinde oluşturduğunuz kanalınız için detaylı bilgi edinmenize sağlayan ana giriş kısmıdır.
Özelleştirme: Kanalınızın markasını ve genel bilgilerine dair düzenini bu kısımdan düzenleyebilirsiniz.
Para Kazanma: Youtube üzerinde içerik oluşturarak para kazanabilirsiniz. Para kazanma durumu bazı şartlara bağlanmış durumdadır. Youtube ile para kazanmanız için kanalınızın 1.000 abonesi olmalıdır. Sadece aboneyle bitmiyor! İçerikleriniz toplam 4.000 saat izlenme almalı, 2 adımlı doğrulama yaplaı ve hiçbir Youtube Topluluk Kuralları ihlali yapmamalısınız. Tüm bu kazanımları elde ettikten sonra Youtube İş Ortağı Programı kullanarak maddi gelir elde edebilirsiniz.

Ses Kitaplığı: Yayınlayacağınız içeriklerde yer alacak müzik ve ses efektlerini ücretsiz biçimde bu kısımdan edinebilirsiniz.

Telif Hakkı: Size ait bir videoyu başkasının kullanması halinde Youtube yönetimine bildirimde bulunabilirsiniz.


Kısacası, Youtube Studio kullanarak kanalınıza tam yetkiyle hakim olabilir ve bu sayede büyüme yolunda size yardımcı olacak tüm araçları bir arada kullanabilirsiniz.

Youtube Studio’ya Nasıl Giriş Sağlarım?

Youtube Studio’ya giriş sağlamak için öncelikle Google hesabınızla (Gmail) oturum açmış olmanız gerekmektedir.
Google hesabınızla oturum açtığınızda, Youtube ana sayfasında sağ üstte yer alan profil simgenize tıklayarak menüye erişmeniz gerekmektedir. Profilinize tıkladıktan sonra açılan menüde yer alan Youtube Studio kısmından içerik stüdyonuza ulaşabilirsiniz.

Youtube Studio Sayesinde Neler Yapılır?

Youtube Studio içerik üreticileri için oluşturulmuş harika ve basit bir paneldir. Bu panel üzerinden birden fazla kanalı yönetebilir, video yükleyebilir, taslak video oluşturabilir, oluşturduğunuz videolara altyazı ekleyebilir, yorum yönetimi sağlayabilir ve Youtube kanalınızı gizleyebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte bu detaylı seçenekleri gözden geçirelim.

Birden Fazla Youtube Kanalı Yönetmek

Youtube Studio her kanal için ayrı panele ve ayrı giriş yöntemine ihtiyaç duyar. Birden fazla kanala sahipseniz her kanala ait giriş bilgileriyle birlikte ayrı ayrı, hesaplarınız arasında geçiş yaparak Youtube Studio’yu kullanabilirsiniz.
Youtube Studio’da birden fazla kanal yönetmek için basit bir yöntem daha var. ‘Marka Kanalı’ oluşturarak aynı anda birden fazla kanalı yönetebilirsiniz.

Peki bu Youtube Marka Kanalı nasıl oluşturulur?

• Sağ üst kısımda bulunan profil simgenize tıklayarak açılan menüden ‘Ayarlar’ bölümüne girin.
• Karşınıza çıkan ‘’Kanalınız kısmından ‘Kanallarınızı Ekleyin Veya Yönetin’ kısmından istediğiniz diğer kanallarınızı ekleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Video Yüklemek

Youtube Studio aracılığyla kanalınıza elbette video da yükleyebilirsiniz.
Kanalınıza video yüklemek için Youtube Studio’da sağ üstte profilinizin sol kısmında yer alan ‘Oluştur’ butonuna basarak ‘’Video Yükle seçeneği ile video yükleyebilirsiniz.

Kanal Analitiği Görüntülemek

İyi bir içerik üreticisi her zaman kanal analizlerini takip eder ve inceler. Kanalınızın analitiğini görüntülemek için Youtube Studio panelinin sol sekmesinde yer alan ‘Analytics’ kısmından kanalınızın analizini görüntüleyebilirsiniz.


Taslak Video Oluşturmak

Youtube Studio aracılığıyla daha sonra düzenlemek için bir taslak video oluşturabilirsiniz. Genel olarak yüklediğiniz her video taslak özelliğini taşımaktadır. ‘Oluştur’ kısmından ‘Video Yükle’ seçeneğine tıkladıktan sonra yükleyeceğiniz her video taslaklardaki yerini alacaktır. Videoyu yükledikten sonra arayüzü direkt olarak kapatabilir ve dilediğiniz zaman düzenleme yapabilirsiniz.

Videolarınıza Altyazı Eklemek

Oluşturduğunuz içerikleri elbette altyazı eklemek sizi daha nitelikli kılacaktır. Her kesime hitap edebilmeniz ve global bir kanal olabilmek için altyazı eklemeniz önemlidir.

Videolarınıza altyazı eklemek için bir altyazı dosyası oluşturmanız gerekmektedir. Videonuzu yükledikten sonra Youtube Studio’da sol menüde bulunan ‘Altyazılar’ kısmından altyazı eklemek istediğiniz videoyu seçin. Eklemek istediğiniz dili seçerek altyazı dosyanızı ekleyin. İşte bu kadar!

Yorumları Yönetmek

Youtube Studio’yu kullanarak içeriklerinize gelen tüm yorumları detaylı şekilde yönetebilirsiniz. Studio’nun sol tarafında bulunan ‘Yorumlar’ kısmına erişerek; dilediğiniz videoları yoruma kapatma, yorumları filtreleme ve yorumları denetleme için bekletme gibi çeşitli özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Youtube Kanalını Gizlemek

Youtube kanalınızı gizlemek de mümkün. Kanalınızın ya da videolarınızın hemen görüntülenmesini istemiyorsanız Youtube Studio’yu kullanarak bunu kolay şekilde yapabilirsiniz.

Youtube Studio üzerinden sol tarafta bulunan ‘Ayarlar’ kısmına giriş yapın. Kanal > Gelişmiş Ayarlar seçeneğini takip ederek ilerleyin. En aşağıda bulunan Youtube İçeriğini Kaldır kısmına giriş yapın. Açılan pencerede ‘Kanalımı Gizlemek İstiyorum’ yönergelerini kullanarak kanalınızı gizleyebilirsiniz.

Videolar İçin Zamanlama ve Plan Oluşturmak

Bir videoyu yükledikten hemen sonra yayımlamak istemiyor ve belirli bir gün ve saatte yayımlanmasını istiyorsanız bu da mümkün! Bunun için yayımlama esnasında görünürlük ayarlarını kullanabilirsiniz. ‘Görünürlük’ ayarlarına tıklayın daha sonra karşınıza çıkacak olan ‘Zamanlama’ seçeneği ile videonuzu yayımlamak için tercih ettiğiniz bir zaman dilimini seçebilirsiniz.