YouTube Kanal Doğrulama Nedir? Nasıl Yapılır?

YouTube Kanal Doğrulama Nedir?

YouTube bazı güvenlik kurallarını daha doğru şekilde uygulayabilmeniz adına sizden cep telefonunuzu doğrulamanızı ister. Kanal doğrulama aşamasının ilk adımlarından biri de budur. Kanal doğrulama, kanalın gerçek kişi veya kişiler tarafından yönetildiğinin onaylanmasını anlamını ve özelliğini taşımaktadır. Kanal isminin doğrulanmış olması ise kanalınızın yanına gri bir tik işareti eklenmesine yarayan bir işlemdir. Bu doğrulama sayesinde kullanıcılar tarafından daha güvenilir ve prestijli bir imaj çizmenize fayda sağlar.

YouTube Kanal Doğrulama Nasıl Yapılır?

YouTube kanal doğrulama yöntemi ve YouTube hesap doğrulama yöntemleri sık sık karıştırılır. Bu aşamada sizlere ‘Youtube Hesap Doğrulama Nasıl Yapılır?’ sorusunun cevabını maddeler halinde anlatıyoruz.

• Youtube.com/verify adresine giriş yapın.
• Hesabınızı doğrulamak için kullanacağınız cep telefonu numaranızı girin.
• Hesabınızın doğruluğunu onaylamak için YouTube tarafından aranmak ya da SMS almak gibi seçeneklerden birini seçin ve tarafınıza sunulan kodu girerek işleme devam edin.
• SMS yöntemini seçerek girmiş olduğunuz kod sonrası işlem tamamlanmış olacaktır.
• Doğrulama işlemi sonrasında artık daha uzun süreli videolar yükleyebilirsiniz. Ayrıca canlı yayın yapabilmeniz için doğrulama işleminin ardından 24 saat geçmiş olması gerekiyor.

YouTube Doğrulama Rozeti Almak

YouTube tarafından doğrulama rozeti almak için bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. YouTube’nin belirlediği kurallar çerçevesinde doğrulama rozeti başvurusunda bulunabilmeniz için kanalınızın 100.000 aboneye ulaşmış olması gerekiyor. Aboneler tek başına yeterli değil. Kanalınızın güvenilir ve eksiksiz bir görünüme sahip olması da şart koşuluyor. Peki ya eksiksiz görünümden kastımız nedir?

‘YouTube Doğrulama Rozeti’ almak için gereken 3 madde:

Abone: 100 bin abone.
Güvenilirlik: Kanalınız, olduğunu iddia ettiği içerik üretici, marka veya tüzel kişiyi gerçekten temsil etmelidir. Kimliğinizi doğrulayabilmek için farklı etmenleri -kanalınızın yaşı gibi- kontrol ederiz. Ayrıca daha fazla bilgi veya belge sağlanmasını isteyebiliriz.
Eksiksiz Olma: Kanalınızın herkese açık olması, kanal banneri, açıklaması ve profil resmi bulunması gerekir. Ayrıca kanalın içeriğe sahip olması ve YouTube'da etkin olması gereklidir.

YouTube Kanal Doğrulama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

• 100 bin aboneye ulaşmış olsanız bile, yukarıda yazılı olan şartları yerine getirmediğiniz sürece onaylama rozetine sahip olamazsınız.
• Doğrulama rozeti alan kanalların abone sayıları 100 binin altına düşse dahi rozete sahip olmaya devam ederler.
• YouTube doğrulama rozeti hakkındaki kural ve şartları zaman zaman güncelleyebilir.
• Doğrulama yaptıktan sonra kullanıcı adınızı değiştirmemelisiniz zira kullanıcı adınızı değiştirdiğinizde rozetinizi kaybederseniz.
• YouTube tarafından belirlenmiş topluluk kurallarını ihlal ederseniz rozetiniz elinizden alınabilir.
• İpucu: Eğer bir web sitesine sahipseniz, web sitenizin bir köşesine YouTube kanal linkinizi ve logonuzu eklemeyi unutmayın. Bu işlem kendi markanız açısından önemli olmakla birlikte, doğrulama rozeti alma ihtimalinizi artıran küçük bir işlemdir.