Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır?

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, seçkin kullanıcılarına mavi tik ile doğrulanmış profil ayrıcalığı hakkını da veriyor. Bunun yanı sıra Facebook ve Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarında da mavi tik bulunduran kullanıcılar görebiliyoruz. 

Twitter’da birçok gerçek hesap bulunurken bunların yanında çok sayıda fake ve bot hesap da yer alıyor. Doğrulanmış yani mavi tikli hesaplar ise her zaman kamuoyunun dikkatini çeken gerçek hesaplara verilen bir rozet niteliği taşıyor. 

Bu yazımızda sizlere ‘’Twitter’da Mavi Tik Nasıl Alınır?’’ sorusunun cevabını oldukça basit bir anlatım yöntemiyle vermiş olacağız. 

Twitter’da Kimler Mavi Tik Alabilirler? 

Twitter’in Yardım Merkezi tarafından belirlenen bazı kurallar ve şartlar vardır. Twitter’in onaylama bölümünde, mavi tik rozetine dair birçok soru ve cevap yer almaktadır. Twitter Yardım Merkezi’nde yer alan bilgilere göre Twitter’da mavi tik alabilmeniz için tanınmış bir hesap olmanız gerekiyor. 

Twitter’in resmi ifadelerine göre onaylanabilmeniz için hesabınızın tanınmış ve aktif olması gerekir. Twitter’in tanınmış altı hesap türü kriteri ise şunlardır: 

  • Devlet kurumları. 

  • Şirketler, markalar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar. 

  • Haber kuruluşları ve gazeteciler. 

  • Eğlence. 

  • Spor ve e-spor. 

  • Aktivistler, organizatörler ve diğer etkili kişiler. 

Tüm bu sıralamaların haricinde mavi tik almanız için başka kriterler de mevcuttur. Twitter, mav tik alabilmeniz için hesabınızın orijinal, tanınmış ve aktif olmasını talep ediyor. 

Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır? 

Twitter’da mavi tik almak için öncelikle yukarıdaki kriterleri yerine getirdiğinizden emin olmalısınız. Bu kriterleri yerine getirdiğinizden eminseniz, doğrulama başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Twitter’da mavi tik için doğrulama başvurusunda bulunmak için şu adımları takip etmelisiniz: 

  • Web üzerinden kendi Twitter hesabınıza giriş yapın. Daha sonra Ayarlar ve Gizlilik > Hesabınız > Hesap Bilgileri bölümüne gidin. 

  • Hesap şifrenizi girdikten sonra ‘Onaylama Talep Edin’ bölümünden istenen belgeler eşliğinde başvuruda bulunun. 

  • Android ve iOS kullanıcıları ise Ayarlar ve Gizlilik > Hesap > Onaylama Talebi seçeneği ile bu işlemi gerçekleştirebilirler. 

Bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra Twitter başvurunuzu değerlendirmeye alacaktır. Değerlendirme süreci sona erdiğinde tarafınıza mail ile olumlu ya da olumsuz şekilde geri dönüşte bulunacaklardır. Twitter talebinizi olumlu şekilde karşılar ise bir sabah uyandığınızda profilinizin yanında mavi tik işaretiniz görerek bu mutluluğun tadına varacaksınız. 

Twitter Yardım Merkezi tarafından ‘Hesap Onaylama’ ile ilgili tüm bilgilere buraya tıklayarak erişebilirsiniz. 

Twitter Mavi Tik Avantajları Nelerdir? 

Twitter hesabınızın yanında mavi tik olması hesabınızın ya da kuruluşunuzun prestijini oldukça artıracaktır. Doğrulama rozeti, sizin orijinal olduğunuzu ve tanınırlığınızın onaylanması anlamına gelir. Mavi tike sahip hesaplar genellikle daha fazla etkileşim ve erişim alma potansiyeli sahip olurlar. Marka bilinirliğiniz artar. Bu doğrulama aynı zamanda sizin güvenilirliğinizin artmasına direkt katkıda bulunacaktır.