Twitch Bitrate Ayarları

Dünya’nın en popüler yayıncı platformu olan Twitch üzerinden kaliteli biçimde yayın yapmak istiyorsanız mutlaka bitrate ayarlarını öğrenmeli ve doğru şekilde uygulamalısınız.

Canlı yayınlarda yaşanan donma, takılma, kesilme gibi sorunları hepimiz yaşıyoruz. Bu sorunların ana sebebi aslında yayıncı tarafından kullanılan bitrate değerleri ve upload hızıyla ilgilidir.

Bu yazımızda sizlere upload hızınıza uygun bitrate ayarı yapmanızı ve bununla birlikte daha sağlıklı yayınlar sunmanızı anlatacağız.

Twitch Bitrate Neden Kullanılır?

Twitch bitrate kullanmak izleyicilerinizin memnuniyeti için oldukça önemlidir. Bitrate kullanımını doğru bir şekilde yaptığınızda yayın kaliteniz ile birlikte verimliliğiniz artmış olacaktır. Bitrateyi düzgün bir şekilde kullanıyor olmanız yayınlarda donma, takılma gibi sorunları da çözmüş olacaktır.

Twitch yayıncıları tarafından ve alanında uzman kişilerden paylaşılan ipuçlarından bazılarını sizlerle paylaşalım:

• Bitrate ayarlarını yapabilmek için bilgisayarınızın kapasitesi de önemlidir.
• Bitrate hızını her zaman bilgisayarınızın donanımsal kapasitesine göre yapmalısınız.
• Maksimum kapasiteyi kullanmayın. Maksimum kapasite kullanırken yayınlarda donma yaşamanız kuvvetle muhtemeldir.
• Bilgisayarınız, yayın yaparken kullanacağınız programın minimum sistem özelliklerini karşılamalıdır.
• Yayın yaparken kullandığınız programın kasmaması gerekmektedir.

Tüm bu kontrolleri sağladıktan sonra daha sağlıklı bir yayın aktarımı yapabilirsiniz.

Upload Hızı ve Bitrate İlişkisi

Upload teriminden kısaca bahsetmek gerekirse, download yani indirme karşılığının tam tersi anlamını ifade ediyor. Yani sizin karşı tarafa gönderdiğiniz dosyanın gönderilme hızıdır. Peki upload hızımızın Twitch yayınları ve bitrate ayarları ile ne ilgisi var? Şöyle ki, yayın yaparken upload hızınız devreye giriyor zira karşı tarafa bir gönderim yapıyorsunuz. Gönderi hızınız ne kadar yüksek ise o doğrultuda daha kaliteli yayınlar yapabilirsiniz demektir.
Doğru ve verimli şekilde yayın yapabilmek için öncelikle upload hızınızı ölçebilirsiniz. Upload hızınızı ölçmeniz için buraya tıklayarak son derece güvenilir olan Speedtest sitesini kullanabilirsiniz.

Örneğin sizler için yapmış bizim olduğumuz yukarıda gördüğünüz görseldeki upload hızımız 7.84 Mbps olarak belirlendi. Bu sonucun sonuna bir sıfır ekleyelim ve ortaya 7840 gibi bir sayı çıkacak. Bu sayının %70’ini alarak, yayınımızın bitrate hızını belirleyeceğiz. Yani: 7840 X 70 / 100 = 5488 olacaktır. Bitrate hızımızın belirlemesini yaparken sizlere vermiş olduğumuz yüzde oranı kesinlikle %80’i geçmemelidir.