Instagram Shadow Ban Nedir?

Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kurtulursunuz?

Instagram kısıtlaması olarak da bilinen Instagram Shadow Ban, bir Instagram hesabının görüntülenme, erişim ve etkileşim kısıtlanmasıdır. Instagram’ın belirlediği kurallara uymayan kullanıcılar shadow ban yaptırımına uğramaktadırlar.

Shadow Ban Neden Olur?

Her sosyal medya platformunun belirli kuralları vardır. Bu kurallar daha güvenli bir sosyal ortam sağlamak açısından gerekli kurallardır. Elbette bazen saçma ya da mantık dışı sebeplerden dolayı sosyal medya hesaplarımız çeşitli yaptırımlara maruz kalabiliyor.

Peki ya Instagram Shadow Ban neden olur? Kısaca özetlemek gerekirse;

• Rastgele, sürekli ve hızlı biçimde takip isteği göndermek.
• Hesap türünüz dışında paylaşımlarda bulunmak.
• Yanıtlıcı, hassas ya da cinsel içerikli paylaşımlar yapmak.
• Spam olarak nitelendirilecek mesajlar göndermek.
• Sahte ya da bot takipçi, beğeni veya yorum kullanmak.

Shadow Ban Cezası Olan Profiller Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşır?

Instagram tarafından Shadow Ban cezası uygulanan profiller genel olarak kısıtlamaya uğrarlar. Bu kısıtlamayla birlikte Instagram çok da harika bir yer olmayabilir.

Shadow Ban’a uğrayan profillerin karşılaştığı sorunları ise şöyle sıralayabiliriz;

• Yapılan paylaşımlar global erişim, etkileşim ve görüntülenme alamaz.
• Gönderi ve storyler sadece o hesabın takipçilerine görünür.
• Yapılan paylaşımlar keşfet kısmında gözükmez.
• Hashtag bulunduran içerikler, hashtag bölümünde gözükmez.
• Konum kullanılan içerikler, konum kategorisinde görünmez.

Instagram Shadow Ban Cezası Nasıl Kaldırılır?

Instagram tarafından kısıtlanmak oldukça can sıkıcı olabilir. Profilinizin eskisi gibi özgürlüğüne kavuşması muhtemelen belirli zaman alacaktır. Instagram Shadow Ban cezasını kaldırmak için çeşitli yöntem ve kontrollere başvurmanız gerekmektedir.

Tüm bu kontrol ve yöntemlere birlikte göz atalım.

• Instagram Hesap Tipi Kontrolü

Hesap tipi kontrolü yapmak başlangıç için oldukça önemli bir adımdır. Hesabınız eğer bir işletme görünümündeyse bunu kişisel profile çevirmek gerekiyor. Bunun nedeni ise hesabınızda alakasız içerikler paylaşma ihtimaliniz. Örneğin bir restaurant işletmesine sahipseniz ve bu işletme profilinde restaurant içerikleri haricinde gönderiler paylaşıyorsanız, spam olarak algılanabilirsiniz. Bu nedenden dolayı amacı dışında kullanılan bir hesap olarak gözükmemelisiniz. Kategoriye uygun içerikler paylaşmalısınız.

• Hashtag Kontrolü

#Hemşire, #Öğretmen, #Fenomen, #Eğlence şeklinde kullandığınız etiketlerin fazla olması ve içeriklerinize uyum sağlamaması, birçok soruna ve dolayısıyla shadow ban kısıtlamasına da sebep olabilmektedir. Ayrıca aşırı sayıda kullanıyor olduğunuz etiketler, profilinizde hoş bir görüntü çizmeyecektir.

Gönderi ve hikayelerinizde sık sık etiket paylaşmanız sağlıklı değildir. Instagram algoritması, bu etiketleri tespit eder. Profilinizle bağdaşmayan gereksiz etiketler sebebiyle shadow ban tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle gönderi ve hikayelerinizde kullanacağınız hashtaglerin sınırlı sayıda ve doğru olması gerekiyor. Bu düzenlemeyi de sağlıklı biçimde yaptıktan veya gözden geçirdikten sonra diğer adımları da kontrol etmeye devam edelim.


• Bot Hesap Kontrolü

Çok fazla sayıda bot takipçiye sahipseniz, işte o zaman Shadow Ban ile göz göze gelebilme ihtimaliniz yüksek oranda artmış demektir. Bazı hesaplar başlangıçta profillerinin dolu gözükmesi için bot takipçi satın alma yöntemine başvurabiliyor. Bu çok doğal ve anlaşılabilir durum fakat abartılı bot takipçi satın almak hesabınıza bu tip zararlar getirebilir.

Kullandığınız bot hesaplar sadece takipçi olarak bir direk gibi durmuyor olabilirler. Gönderi beğeni sayınızı artırmak ya da yorum hizmeti olarak satın aldığınız bot hesaplar... Başınıza iş açabilirler desek? Çok doğru söylemiş oluruz. Gönderilerinize yorum yapan bot hesapların yorumlarını da silmelisiniz. Unutmayın, Instagram bu gibi durumları asla gözden kaçırmaz!

Instagram hesabınızda şayet çok sayıda bot hesap var ise bu hesapları tek tek temizlemeniz gerekiyor. Instagram algoritmasına takılan bu bot hesaplar sebebiyle Shadow Ban yemiş olmanız kuvvetle muhtemeldir.


• Etkileşimde Bulunma

Az sayıda kullanıcıyı takip etmek, hiç gönderi paylaşmamak ya da story paylaşmamak gibi durumlar profilinizi her zaman fake riskiyle karşı karşıya bırakacaktır. Instagram algoritması, profillerin gerçek olması üzerine eğilir. Etkileşimde ve eylemde bulunmayan hesaplar her zaman için risk teşkil eder. Bu durum, profilinizin spam ya da fake olarak algılanmasına yol açabilir.

İşte bu yüzden gerçek kişileri, onaylanmış hesapları takip etmeli; zaman zaman içerik ya da hikaye paylaşmanız hayati önem taşımaktadır.

Yapmış olduğunuz paylaşımlar ise Instagram Topluluk Kuralları’na uygun içerikler olmalıdır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm adımların aksi halde hareket eder ve kurallara uymaz iseniz, yüksek olasılıkla Shadow Ban’a maruz kalabilirsiniz.