Instagram Mavi Tik Alma Rehberi

Sosyal medya platformları arasında görsellik açısından en zengin platformlardan birisi de Instagram. 7’den 70’e her yaş grubunun artık bir Instagram hesabı olması ve gün geçtikçe Instagram’ın daha popüler bir mecra olması Instagram’ı değerli kılan şeylerden sadece biri.  

İnsanların sadece yazılı paylaşımlar haricinde kendi fotoğraflarını ve çeşitli videolar paylaşmasına olanak sağlayan bu görsel sosyal medya platformunda en merak edilen durumlardan birisi de tıpkı diğer sosyal medya hesaplarında alınabildiği gibi, ‘’Mavi tik nasıl alınır?’’ sorusu.  

Bu içeriğimizde sizlere, ‘instagram mavi tik alma’ konusunda nasıl başvuru yapacağınızı yalın bir dille anlatmaya çalışacağız. 

Instagram Mavi Tik Nedir? 

Diğer sosyal medya sitelerinde olduğu gibi Instagram’da da mavi tik yani onaylanmış hesap ibaresi bulunmaktadır. Mavi tik anlam itibariyle kamuoyu tarafından önemli olarak görülen sanatçı, gazeteci, futbolcu, siyasetçi, profesyonel kurum ve kuruluşlar gibi kişilere ya da şirketlere verilen tiktir. Mavi tiki olan hesaplar doğrulanmış yani gerçek hesaplardır. Yanında mavi tik bulunan hesapların çoğunluğu belirli sektörlerde tanınmış ve ün kazanmış kişilerdir. Sadece kişiler değil, kurumsal şirketlerin de hesapları genellikle onaylanmış hesaplardır. 

Instagram Mavi Tik Ne İşe Yarar? 

Instagram hesabınızın mavi tike sahip olması itibar ve güvenilirlik kazandırmaktadır. Mavi tiki olan hesaplar genel olarak daha ön plandadır ve marka itibarı açısından ve güvenilirlik açısından hesabınıza değer katmaktadır. Mavi tike sahip olan kişi ya da kurumlar Instagram tarafından onaylanmış hesaplardır. Bu sebeple milyonlarca Instagram kullanıcılarına kıyasla mavi tiki olan hesaplar daha değerli, güvenilir ve popüler hesaplardır.  

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? 

Mavi tikin ne olduğundan ve faydalarından bahsettikten sonra akıllara gelen ilk soru, ‘’Instagram mavi tik nasıl alınır?’’ sorusu olmaktadır. Mobil cihazlarınızdan kolaylıkla Instagram mavi tik başvurusu yapabilirsiniz ancak bunun için Instagram bazı şartlara uymanızı istemektedir.  

Instagram mavi tik alma aşaması öncesinde bazı topluluk kurallarına uymanızı beklemektedir. Bunlar: 

  • Özgünlük: Hesabınız gerçek bir kişi olmalı ve paylaşılan içerikler kopya ya da fake içerikler olmamalıdır. Instagram’ın mavi tik verme açısından en dikkat ettiği kriterlerden birisi özgünlük konusudur.

  • Dikkat Çekmek: Mavi tike sahip olacak hesap, dikkat çekici içerikler paylaşmalı ve insanlar tarafından ilgi uyandırmalıdır. Aynı zamanda hesabınızın diğer kullanıcılar tarafından sıklıkla aratılan bir hesap olması da mavi tik alma konusunda fayda sağlamaktadır.

  • Eksiksik Olma: Instagram tarafından mavi tik alma aşamasında hesabınızın herkese açık olması, düzenli paylaşım yapılması, biyografi kısmınızın özenli ve eksiksiz şekilde doldurulmuş olması, gerçek ve düzgün bir profil fotoğrafı kullanılması oldukça önemlidir. Tüm bilgi ve içerikler eksiksiz, düzenli olmalıdır.

  • Benzersiz Olma: Hesabınız kesinlikle diğer hesaplardan kopyala-yapıştır yöntemlerini içermemeli, içerik çalınmamalı ve taklit olmamalıdır. Özgünlük, benzersiz olma açısından da önemlidir. Hesabınızın tek ve benzersiz olması, Instagram mavi tik almak için önemli bir kriterdir.

Instagram’da mavi tik alma ve Instagram mavi tik başvurusu için gerekli adımlar şunlardır:

  1. Akıllı telefonunuzdan Instagram hesabınıza giriş yapın. 

  2. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ altta bulunan profilinize tıklayın. 

  3. Profilinizde sağ üstte yer alan 3 çizgiye tıklayın ve ayarlara girin. 

  4. Ayarlar bölümünde yer alan Hesap kısmına giriş yapın. 

  5. Hesap kısmına giriş yaptıktan sonra aşağıda yer alan Doğrulama İste bölümüne girerek mavi tik formunu eksiksiz ve tam olarak doldurarak gönderin.

İşte bu kadar! 5 adımda Instagram mavi tik alma başvurunuzu tamamlamış olacaksınız. Başvuru formunda yer alan her bilgiyi eksiksiz ve özenli şekilde doldurmaya dikkat edin.  

 Instagram, sizin gerçek kişi olduğunuzu ispat etmenizi istemek adına TC Kimlik, Pasaport ya da Ehliyet Belgesi gibi belgelerden herhangi birini yüklemenizi isteyecektir. Bu belgeleri de sisteme yüklemeniz gerekmektedir.  

 Tüm formu düzgün şekilde doldurup gönderdikten sonra Instagram yetkilileri hesabınızı inceleyerek mavi tik almaya uygun olup olmadığınızı size mail ya da bildirim yoluyla iletecektir.