Instagram İçin Ücretsiz İnfografik Oluşturma

İnfografik nedir?

İngilizce’de, ‘’Info’’ ve ‘’Graphic’’ kelimelerinin birleşiminden oluşan İnfographic (İnfografik) esasaen ‘Bilgi Grafiği’ anlamını taşımaktadır. Harita, sembol ve çeşitli şekillerden oluşan bu grafiklerin temel amacı toplanan verileri bilgi görseli olarak sunmaktır.

Sosyal medyanın hızlı gelişimiyle birlikte grafiklerin ve görsellerin de önemi hayli artmıştır. Kullanıcılarına ve takipçilerine bilgi sunmak isteyen çeşitli profiller, infografikler oluşturarak paylaşımlarda bulunmaktadırlar. Basit ve anlaşılır tarzda yapılan infografikler her zaman daha ilgi çekici ve anlaşılır olmuştur.

Özellikle araştırma şirketleri ve büyük şirketler, topladığı verileri ya da sunmak istediği bilgileri infografik yoluyla kullanıcılarına aktarırlar. İnfografikler her iki tarafa da oldukça büyük faydalar sağlamaktadır.

 

İnfografik Nerelerde Kullanılır?

İnfografikler tek bir görsel içerisinde birden fazla bilgiyi rahatlıkla sunabilirler. Bilgi grafikleri olarak da adlandırılan bu görsellerin kullanım alanları ise oldukça yaygındır. Reklamcılık, gazetecilik, matbaacılık gibi sektörlerin yanında okullarda, iş yerlerinde ve hatta kişisel olarak yapacağımız günlük basit işlerimizde dahi kullanılmaktadır. İş yerlerinde ya da okullarda sunum yapmak için de kullanılan infografikler, bu anlamda oldukça fayda sağlamaktadırlar.

Öte yandan Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında da kullanılan infografikler, takipçilere bilgi sunabilmek açısından pratik grafiklerdir. İnfografikler özellikle görsel kullanıma oldukça uygun olan Instagram ortamında tercih edilirler.

Instagram Gönderi ve Hikaye Boyutları

İnfografiklerinizi Instagram üzerinden paylaşmak için gönderi ve story boyutlarını mutlaka bilmeniz gerekiyor. Hazırlayacağınız bilgi grafiklerini aşağıdaki oranlara göre ayarlamanız grafiklerin daha sağlıklı şekilde görünmesine yarayacaktır.

  • Instagram Kare Gönderi: 1080 X 1080 px. veya 1200 X 1200 px.

  • Instagram Yatay Gönderi: 1080 X 566 px.

  • Instagram Dikey Gönderi: 1080 X 1250 px.

  • Instagram Hikaye (Story): 1080 X 1920 px.

 

Instagram İçin Ücretsiz İnfografik Oluşturma Siteleri

İnfografiklerinizi hazırlamanız için elbette bazı araçlara ihtiyaç duyacaksınız. Bu araçlara ücretsiz olarak ulaşmak mümkün. Sizler için hazırladığımız ‘’Ücretsiz İnfografik Oluşturma Siteleri’’ listesiyle basit şekilde istediğiniz tarzda bilgi grafikleri hazırlayarak paylaşabileceksiniz.

1-) Canva

Görsel tasarım konusunda teknik olarak amatör kalıyorsanız Canva tam size göre. Basit bir arayüze ve bundan dolayı da oldukça kolay kullanıma sahip olan Canva, binlerce içerik üreticisi tarafından tercih edilen güvenilir ve kaliteli bir online tasarım sitesidir. 

Canva’dan yararlanarak oldukça şık ve basit bilgi grafikleri hazırlayabilirsiniz. Canva, içerisinde satın alınabilen öğeleri de bulundurmaktadır. Dilerseniz ücretsiz öğeleri, dilerseniz de ücretli olanları satın alarak dilediğiniz şekilde grafikler tasarlayabilirsiniz.

2-) Infogram

Infogram genel olarak adından da anlaşılacağı üzere bilgi verici grafikler üzerine yoğunlaşan bir tasarım aracı sitesidir. Oldukça kolay kullanıma sahip olan Infogram’ı kullanarak Instagram paylaşımlarınızı harika şekilde tasarlayabilirsiniz.

3-) Piktochart

Oldukça kaliteli ve profesyonel havada grafikler hazırlamak için Piktochart’ı tercih edebilirsiniz. Diğer sitelere nazaran daha havalı içerikler oluşturabileceğiniz bu tasarım aracından ücretsiz şekilde yararlanabilirsiniz.

4-) Venngage

Onlarca araca sahip Venngage, infografiklerinizi hazırlamak için alternatif sitelerden biridir. Tıpkı Canva ve diğer online tasarım siteleri gibi Venngage’yi kullanmak da zor değil. Standart şablonlardan birini seçebilirsiniz ya da sıfırdan şablon yaratabilirsiniz. Simgeler, grafikler ve çeşitli görsel desteği sağlayan Venngage ile istediğiniz biçimde infografikler ve çeşitli görseller hazırlamanız mümkün.

5-) Visme

Diğer online tasarım araçlarının aksine daha detaylı şablonlar oluşturmak istiyorsanız Visme’yi kullanmanız daha verimli olacaktır. Visme içerisinde bulunan hazır şablonları kullanabilmenin yanı sıra sıfırdan şablon da oluşturabilirsiniz. Birçok öğeyi içinde bulunduran Visme ile bilgi verici grafikler hazırlayabilir, yeniden boyutlandırabilir ve düzenleyebilirsiniz.