Facebook Geçici Engelleme Nasıl Kaldırılır?

Facebook Geçici Engelleme Ne Zaman Kalkar?

Facebook, belirli topluluk kurallarına uyulması ve güvenliğin daha iyi şekilde sağlanması için bazı kullanıcılarının ihlalleri sonucu onlara karşı geçici engelleme uygular. Geçici engelleme sonrasında hesabınızın işlemleri kısıtlanır ve bu süre zarfında yaklaşık 24 ila 48 saat kadar beklemeniz gerekmektedir.


Facebook Geçici Engelleme Nedir?

Her bilgisayarda olduğu gibi, Facebook’u kullandığınız bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılımlar bulunabilir. Bu kötü amaçlı yazılımlar Facebook güvenliğini tehdit etmekle birlikte kullanıcıların da güvenliği açısından problemler oluşturabilir. Facebook bu sorunun yayılmasını engellemek için hesabınıza geçici engelleme getirebilir. Bu işlem bazen kısa sürse de birkaç gün ya da birkaç haftayı bulabilmektedir.


Facebook Erişim Kısıtlaması Neden Olur?

Facebook’un belirlemiş olduğu topluluk kurallarını ihlal edebilirsiniz. Bu ihlaller sebebiyle Facebook hesabınızı geçici olarak engeller ve erişim sınırlaması getirir. Bazı olumsuzluklar bu kısıtlamaya neden olur.

Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

• Günde 50 kezden fazla grup katılım isteği göndermek.
• Facebook gruplarına aynı anda birden fazla gönderide bulunmak.
• Facebook sayfalarında peş peşe aynı içeriklerden paylaşmak.
• Arka arkaya onlarca yorumlarda bulunmak.
• Tanımadığınız insanlara sık sık mesaj yollamak.
• Tanımadığınız insanlara sık sık arkadaşlık isteği göndermek.

Yukarıda maddeler halinde yazılı olan her eylem, hesabınıza erişim sınırlaması getirebilmektedir.


Facebook Erişim Kısıtlaması Nasıl Kaldırılır?

Facebook erişim kısıtlamasının süresi değişkenlik göstermekle birlikte, kısıtlamanın ne zaman ortadan kaldırılacağı ile ilgili bir bilgiye ulaşmak mümkün değildir. Facebook geçici engelleme sorununun ortadan kalkması için 24 saat beklemeniz gerekir. Engelleme, genel olarak ortalama 24 saat içerisinde kaldırılır. Bazı durumlarda bu süre 48 saate kadar da uzayabilir. Sürekli olarak topluluk kurallarını ihlal eden kullanıcılar çok daha uzun süreli erişim kısıtlamasına maruz kalabilirler.

Bazen bu sorun, karmaşık soruları da beraberinde getirebilir. Örneğin, ‘’Spam Yapmadığınız Halde Hesabınıza Erişim Kısıtlaması Gelirse Ne Yapmalısınız?’’ gibi... Facebook’ kullanıyor ancak spam hareketler yapmadığınızı düşünüyorsanız ve buna rağmen erişim kısıtlaması ile karşı karşıya kaldıysanız bu bağlantıya tıklayarak Facebook Yardım Merkezi’ne erişim sağlayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tüm bu yönergelerden kontrolleri sağlayabilirsiniz. Sorunların çözülmesinin ardından daha dikkatli davranarak erişim kısıtlaması gibi çeşitli problemlerle bir daha karşılaşmayabilirsiniz. Facebook Topluluk Standartları'na uyduğunuz takdirde bu risklerle karşılaşmanız çok daha az olacaktır.